Kdo jsme a jak pracujeme ?

Neznáte nás ? Nevíte jak nebo koho si  vybrat ? Jsou profesionální fotografie zbytečné nebo drahé ? Svatbu dokáže nafotit každý ? Jak se pozná dobrý fotograf ?

Setkáváme se často s obavami budoucích novomanželů, že by měl jejich svatební den zachytit někdo cizí, kdo je nezná a nic o nich neví, tedy se raději obrátí na někoho příbuzného, kdo vlastní fotoaparát a zkušenosti různé kvality a ten to nějak zvládne, než aby se svěřili do rukou profesionála, nebo jim přijdou fotografie od profesionálů zbytečné. Na focení a natáčení svatby je možno pohlížet několika způsoby, představíme zde náš pohled.

1. neznáme Vás

– pokud jste s námi již neprožili focení v ateliéru a nevíte s kým máte tu čest, co jsme zač a kdo Vám vlastně na svatbu přijde a jakou práci odvede, pak tyto obavy plně chápeme.  Ve všech případech svateb, které fotíme s i pro nás neznámými páry nabízíme možnost předsvatební schůzky. Kromě klasické obchodní schůzky nejčastěji u nás ve fotostudiu, kde představíme sebe, naši práci a domluvíme se společně na rozsahu svatby a probereme Vaše představy,  nabízíme také v rámci balíčku služeb v ceně svatebního focení a natáčení i tzv. předsvatební focení. Ideálně na místě, kde bude svatební focení probíhat (nebo i u nás ve studiu či jinde ) , v civilu a bez stresů společně nafotíme několik aranžovaných fotografií. Stačí nám krátká cca hodinová schůzka. Toto focení má za výsledek detailnější seznámení přímo s fotografem, který Vás bude na svatbě fotit, společně najdeme cestu jak pohodově komunikovat, opadne z Vás prvotní nervozita z aranžovaného focení a uvědomíte si, že se k fotografování dá přistoupit v pohodě a nenuceně a dá se bez problémů zvládnout. Dobrý pocit z fotografa a z focení má za výsledek jednoznačně přirozené a krásné svatební fotografie. Vzniklé fotografie dostanete v rámci svatebního setu.

2. profesionální fotografie jsou zbytečné

– fotografování svatby je jednou z náročných fotografických disciplín. Zahrnuje jak reportáž klasického charakteru, tak umělecké fotografie, aranžované focení skupin, parkové focení a v neposlední řadě má svoje pevná pravidla. Profesionální fotograf ví, jaké zážitky zachytit a jaké fotografie ve Vašem svatebním albu nesmí chybět. Fotograf je s Vámi zpravidla vetší část ne-li celý den. Věnuje se pouze focení, nikoliv zábavě. Ví, jak bude svatba do detailů probíhat, nezmešká tedy důležité okamžiky svatebního dne.  Musí být schopen se přizpůsobit nenadálým situacím a často se měnícím světelným podmínkám a i v takových podmínkách musí umět pracovat. V neposlední řadě je fotograf nejbližší pomocník případně i  bavič, který musí zaujmout a zjednat si respekt třeba skupiny 100-150 svatebčanů najednou při skupinovém focení. Neříkáme, že toto dovedou jenom profesionálové, známe spoustu amatérů, kteří si poradí stejně dobře. Myslíme si ale, že ve většině případů je zbytečné riskovat, protože svatební den a  daný okamžik se už nebude opakovat a jedinou vzpomínkou po dlouhá léta zůstanou jen fotografie ve svatebním albu, ke kterým se budete rádi vracet a připomínat si Váš velký den.

3. jak se pozná dobrý fotograf ?

– to je asi nejtěžší otázka ze všech položených. Vybíráte fotografa pro Váš nejdůležitější den. Vybírejte podle sebe, nechte si poradit nebo doporučit od známých. Internet je plný skvělých fotografů, fotografií a špičkových referencí, jedná se však mnohdy o virtuální realitu.  Se svatebním fotografem se sejděte, poznejte jeho prostředí a přístup. Už jen z domlouvání schůzky poznáte, zda Vám jeho styl komunikace sedí či nikoliv. Nechte si předložit jeho práce, ne jen výběr několika povedených fotografií z několika jím vybraných svateb, chtějte vidět celý svatební set. Google je mocná zbraň, pokuste se o fotografovi nebo studiu zjistit několik  málo informací. Záporné reference na svatebních webech nenajdete, na internetu možná ano a možná budete velmi překvapeni. Nechte si přeložit seznam referencí s kontakty, sami si z nich vyberte a neváhejte jeho minulé klienty oslovit mailem nebo telefonicky a zeptejte se na jejich zkušenosti. Věřte nám, že se vyplatí investovat trochu času než svoje peníze vyhodit z okna. Nechte si říct,  jak focení probíhá, jak dlouho po svatbě obdržíte fotky, zda budou na CD nebo vytištěné, kolik fotografií dostanete a další podrobnosti. Není důvod, aby nebylo vše jasné a domluvené předem. Zálohová platba je normální, ne však ve výši vyšší než 50% z ceny svatebního focení a natáčení. Nejdůležitější je, aby se Vám minulé práce fotografa líbily. Používaná technika a její cena je sice mocný argument, ale dobrého fotografa ještě jistě nedělá. Každý fotíme jiným stylem, jiným pohledem na stejnou věc, Váš svatební den. Když budete ve všech těchto směrech spokojeni, pak se podle nás vyplatí o takovém fotografovi reálně uvažovat. Hodně štěstí při výběru.

4. jak pracujeme ?

– pracujeme tak, jak se společně domluvíme a tak , jak Vám to bude vyhovovat. Navrhujeme tento postup, ale není dogma. Oslovte nás, nabídneme Vám ( v případě že termín ještě není obsazen) osobní schůzku u nás ve studiu. Sejdeme se, projdeme vše potřebné. Naplánujeme, pokud budete chtít, termín a místo předsvatebního focení. Zrealizujeme předsvatební focení, ukážeme Vám výsledné fotografie. Požádáme Vás o složení zálohy ve výši 30% z celkové částky oproti dokladu. V tu chvíli je termín závazně rezervován a pro nás neměnný. Několik dní před svatbou Vás kontaktujeme, abychom vše finálně potvrdili a případně se dozvěděli drobné změny ve Vašem harmonogramu. Pak s Vámi budeme celý svatební den. Naše práce uplynutím objednaného balíčku nekončí, vše lze po dohodě v den svatby změnit podle Vašich představ, na svatbě můžeme zůstat jak je potřeba. Po svatbě do cca týdne Vás znovu oslovíme a pozveme do studia, kde projdeme fotografie a vybereme kompletní finální svatební set. Fotografie doretušujeme, upravíme a připravíme k tisku a předání. Zajistíme kvalitní tisk a celou zakázku předáme komplet najednou.  Až při předání Vás požádáme o doplatek smluvené částky a finančně se vyrovnáme.